شیرینگ پک, متفرقه

تفاوت بین فیلم شیرینگ و فیلم استرچ چیست؟

تفاوت فیلم شیرینگ و فیلم استرچ

اگر شما به دنبال یک نوع فیلم برای بسته بندی محصولات خود هستید، باید بیشتر با تفاوت فیلم شیرینگ و فیلم استرچ آشنا شوید. اما تفاوت این دو فیلم در چیست؟ واقعیت این است که این دو فیلم در نوع مواد اولیه سازنده و نیز نوع کاربرد با یک دیگر متفاوت هستند.

با این که مدت طولانی است که از این دو فیلم در صنعت بسته بندی، استفاده می شود، اما اغلب در مورد فیلم شیرینگ و فیلم استرچ سوالاتی ایجاد می شود. یکی از سوالات متداول که بسیار هم پرسیده می شود، این است که تفاوت فیلم شیرینگ و فیلم استرچ چیست؟

یکی از این فیلم ها می تواند در یک تونل حرارتی برای بسته بندی محصولات استفاده شود. انجام این کار با فیلم دیگر می تواند منجر به آتش سوزی شود. دانستن تفاوت های این دو ماده در هنگام بسته بندی و کار با آن ها مهم است. در این مقاله ، ما تفاوت های هر دو نوع فیلم بررسی شده و همچنین کاربردهای مناسب برای هر یک توضیح داده شده است.

 

فیلم شیرینگ چیست؟

فیلم شیرینگ (که گاهی اوقات بسته بندی شیرینگ نامیده می شود) ، یک ماده بسته بندی ساخته شده از پلاستیک پایه پلیمر، معمولاً پلی الفین ، پلی وینیل کلرید یا پلی اتیلن است. وقتی فیلم تا دمای خاصی گرم می شود، به طور یکنواخت اطراف محصول در حال بسته بندی، جمع می شود. گرما را معمولاً با اسلحه گرمایی یا دستگاه شیرینگ پک به فیلم وارد می کنند.

یک اسلحه گرمایی شبیه سشوار است و برای شیرینگ کردن فیلم در اطراف محصول برای محصولات کوچک استفاده می شود.

با یک تونل حرارتی در دستگاه شیرینگ، فیلم جمع شدگی به آرامی در اطراف یک محصول با یک سیلرL-bar  مهر و موم می شود و سپس در امتداد یک نوار نقاله به داخل تونل گرما ارسال می شود. سپس فیلم شیرینگ هنگام حرکت از طریق تونل حرارتی، به طور یکنواخت در اطراف محصولات جمع می شود.

از فیلم شیرینگ برای بسته بندی انواع محصولات از جمله جعبه های پیتزا منجمد، تولید و سایر انواع مواد غذایی و کالاهای مصرفی استفاده می شود.

فیلم شیرینگ چیست؟

فیلم استرچ چیست؟

فیلم استرچ (که گاهی اوقات آن را بسته بندی استرچ نیز می نامند) یک فیلم پلاستیکی بسیار کششی مبتنی بر پلیمر است که برای بسته بندی پالت محصولات برای حمل و نقل استفاده می شود. کشش فیلم تضمین می کند که محصولات خیلی محکم بسته می شوند. از فیلم استرچ معمولاً به صورت پشت سر هم به کمک دستگاه استرچ استفاده می شود تا از بارگذاری بالای پالت اطمینان حاصل کند.

هنگام استفاده دستی، فیلم استرچ با ابزاری به نام توزیع کننده کشش بسته بندی شده در اطراف پالت جعبه های محصولات کشیده می شود.

فیلم کششی زیر گوشه پالت جمع شده و کارگر به صورت دایره وار از اطراف تا پالت، از پایین به بالای پالت می رود تا تمامی پالت را فیلم در بربگیرد.

انواع فیلم استرچ

از دیگر تفاوت فیلم شیرینگ و فیلم استرچ این است که، فیلم استرچ دارای انواع متفاوتی می باشد. در این جا انواع فیلم استرچ را معرفی می کنیم. همچنین اطلاعاتی را به صورت مختصر در اختیار شما قرار می دهیم.

حتما بخوانید!!
شیرینگ حرارتی درب بطری

فیلم استرچ دستی

در این نوع از فیلم، نایلون به کمک یک نیروی کار به دور محصول پیچیده می شود. در واقع همان طور که از نام این نوع فیلم مشخص است، برای کار با آن به نیروی دست نیاز است. از فیلم استرچ دستی بیش تر در کترینگ ها، آشپزخانه ها و نیز قنادی ها استفاده می شود. بنابراین جنس این نوع فیلم بسیار حائز اهمیت است.

لذا به هنگام تهیه آن به میزان لطافت و نیز کشش آن توجه فرمایید. البته لازم به ذکر است که از آن جایی که برای کار با این نوع از فیلم نیاز به نیروی انسانی است، لذا سرعت کار با آن نیز بسیار پایین می باشد.

فیلم استرچ ماشینی

فیلم استرچ ماشینی همان طور که از نام آن پیداست، به کمک ماشین به دور محصول پیچیده می شود. از این نوع فیلم در دستگاه های مختلف استرچ پالت استفاده می شود. از جمله این استرچ پالت ها می توان به استرچ پالت فرودگاهی، استرچ پالت گردان و نیز شیرینگ پالت اشاره کرد.

لازم به ذکر است  ضخامت، طول و میزان کشش این نوع نایلون بسیار مهم تر از فیلم استرچ دستی است. چرا که برای استفاده از این نوع استرچ از ماشین استفاده می شود. فیلم استرچ ماشینی در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا همان طور که می دانید، کار با آن به صورت اتوماتیک و با سرعت بالا انجام می گیرد.

فیلم استرچ پلی اتیلن

یکی از مهم ترین فیلم های استرچ، فیلم پلی اتیلن می باشد. برای استفاده از این محصول باید از دستگاه استرچ استفاده شود. از جمله ویژگی بسیار مهم این محصول شفافیت بسیار بالا، چسبندگی و نیز کشش قابل قبول آن می باشد. کار با این محصول از سرعت بسیار بالایی برخوردار است. بعلاوه به کمک این محصول می توان از ورود رطوبت و نیز گرد و خاک به درون بسته بندی جلوگیری کرد. لذا هزینه جابه جای محصول کاهش می یابد.

شاید جالب باشد بدانید که اصولا برای محصولاتی که دارای ابعاد بزرگی است، همچنین روی پالت قرار می گیرد، از پالت استفاده می شود. شاید جالب باشد بدانید که از این فیلم در بخش پالت بندی قطعات استفاده می گردد. لذا از این محصول در صنایع خودرو سازی بسیار استفاده می شود. همچنین برای ساخت لوازم آشپزخانه و نیز در صنعت مبلمان از آن استفاده می شود. از فیلم استرچ پلی اتیلن در بسته بندی رایانه و لوازم جانبی آن بهره گرفته می شود. همچنین در صنایع غذایی، بهداشتی و داروسازی کارایی بسیار بالایی دارد.

 

مزایای استفاده از استرچ فیلم

 • از جمله ویژگی های استرچ فیلم، قدرت جذب بالای آن بر روی محصولات می باشد. همین ویژگی موجب می شود تا از ورود هر نوع آلودگی به محصول جلوگیری شود.
 • به کمک این فیلم می توان از ورود رطوبت به داخل محصولات جلوگیری کرد.
 • از جمله تفاوت فیلم شیرینگ و فیلم استرچ این است که، فیلم استرچ از قطر بسیار کمی برخوردار است. اما در برابر ضربه بسیار مقاوم می باشد.
 • ضریب کششی  فیلم استرچ بسیار بالا می باشد. لذا به هنگام کشیدن این نوع از پوشش بر روی کالا، دچار آسیب و پارگی نخواهد شد.
 • استفاده از فیلم استرچ سبب می شود تا محصولات روی پالت از استحکام خوبی برخوردار شوند.
 • بسته بندی محصولات با فیلم استرچ از سرعت بالایی برخوردار است.
 • از آن جایی که فیلم استرچ از وزن پایینی برخوردار است، لذا وزن محصول بسته بندی شده را بالا نمی برد.
 • با توجه به این که محصول بسته بندی شده با استرچ از مقاومت بالایی برخوردار است، نیاز به حمل و نقل ویژه نیست. لذا هزینه حمل ونقل محصولات بسیار پایین می آید.
حتما بخوانید!!
کارآیی فرآیند شیرینگ پک را چگونه می توان افزایش داد؟

تفاوت فیلم شیرینگ و فیلم استرچ چیست؟

 • از فیلم شیرینگ برای بسته بندی محصولات استفاده می شود. این فیلم به کمک گرما جمع می شود و در اطراف شکل محصولات بسته بندی شده قرار می گیرد.
 • در حقیقت به هنگام کار با نایلون شیرینگ آن را وارد کوره می کنند. بدین ترتیب نایلون شیرینگ دچار انقباض می شود. ام نمی توان نایلون استرچ را واد کوره کرد. چرا که این کار سبب آتش سوزی می شود.
 • در واقع از فیلم استرچ برای بسته بندی کالاهای از پیش بسته بندی شده قبل از حمل استفاده می شود. همچنین برای محصولاتی که نیاز به بسته بندی خاصی ندارند، از فیلم استرچ استفاده می شود.
 • فیلم شیرینگ، کشش ندارد و نمی توانید از آن به عنوان فیلم استرچ استفاده کنید. فیلم استرچ کوچک نمی شود و نمی توان آن را از طریق یک تونل حرارتی جمع و کوچک کرد و یا از اسلحه گرمایی برای بسته بندی استفاده کرد.
 • از دیگر تفاوت فیلم شیرینگ و استرچ این است که از فیلم شیرینگ می توان به دلیل ویژگی خاص آن برای تبلیغ محصول نیز استفاده کرد. چرا که می توان روی نایلون شیرینگ تصاویر دل خواهی را چاپ کرد. این کار سبب افزایش زیبایی محصول و نیز بسته بندی آن می شود. البته این ویژگی در نایلون استرچ وجود ندارد.

از کدام نوع فیلم باید استفاده کرد؟

بسته به اینکه برای چه هدفی قصد استفاده از فیلم بسته بندی خود را دارید، می توانید تصمیم بگیرید که آیا باید از فیلم شیرینگ ، استرچ یا چیز دیگری استفاده کنید.

چه زمانی از فیلم شیرینگ باید استفاده کرد؟

اگر به دنبال فیلمی هستید که بتواند محصولات شما را برای نمایش در قفسه های فروشگاه آماده کند، فیلم شیرینگ انتخاب خوبی برای شماست. بعلاوه ، اگر می خواهید در هنگام خرید توجه مشتری را جلب کنید، استفاده از فیلم شیرینگ طرح دار حتی می تواند انتخاب بهتری باشد.

سرانجام، هنگام بسته بندی مواد غذایی، فیلم شیرینگ یک انتخاب عالی است. به طور خاص، شما می خواهید استفاده از فیلم شیرینگ پلی الفین را در نظر بگیرید زیرا بهترین فیلم شیرینگ برای بسته بندی مواد غذایی است.

حتما بخوانید!!
4 نکته ی مهم که باید قبل از خرید دستگاه شیرینگ پک به آن ها توجه شود!

برای انتخاب نوع مناسب فیلم شیرینگ برای نیازهای خود ، باید این سوالات را درباره محصول خود از خود بپرسید:

 • آیا در حال بسته بندی مواد غذایی هستید؟ اگر در حال بسته بندی مواد غذایی هستید، از فیلم شیرینگ پلی الفین استفاده کنید.
 • آیا بسته بندی شما نیاز به تنفس و هوا دارد؟ در این صورت، از فیلم شیرینگ سوراخ دار استفاده کنید.
 • آیا محصولات شما به گرما بسیار حساس هستند؟ اگر پاسخ مثبت است، فیلم شیرینگ انتخاب خوبی برای شما نباشد.
 • آیا مشتریان شما از نظر زیست محیطی بسیار آگاه و حساس هستند؟ از فیلم های شیرینگ قابل تجزیه به جای فیلم های پلاستیکی سنتی استفاده کنید.
 • آیا بودجه محدودی دارید؟ از فیلم شیرینگ پلاستیکی شفاف سنتی استفاده کنید.

با در دست داشتن این اطلاعات، شما آماده شروع خرید فیلم شیرینگ برای نیاز بسته بندی خود هستید.

 

چه زمانی از فیلم استرچ باید استفاده کرد؟

اگر به دنبال یک فیلم برای بسته بندی پالت محصولاتی هستید که روی هم چیده شده و آماده حمل هستند، استفاده از فیلم استرچ انتخاب مناسبی است. فیلم استرچ مخصوصاً برای پالت سازی محصولات با محدودیت بار مناسب ساخته شده است.

با توجه به حجم محصولاتی دارید، بهتر است این چند سوال را برای استفاده بهتر از فیلم استرچ، از خود بپرسید.

 • بودجه چقدر است؟ ماشین آلات بسته بندی استرچ و مخزن پخش فیلم های استرچ معمولا گران هستند.
 • هر روز / هفته / ماه چند محصول را بسته بندی می شود؟ اگر حجم زیادی از محصولات را بسته بندی می کنید و بودجه لازم را دارید، از دستگاه بسته بندی استرچ برای کاهش هزینه های مربوط به کار دستی استفاده کنید.
 • شرایط لازم برای مهار بار چیست؟ بسته به اندازه و وزن محصولات شما، ممکن است استفاده از دستگاه استرچ، ایمن ترین و یا حتی ابزار مناسبی برای کار نباشد. اگر نتوانستید از طریق بارگیری به مهار بار مناسب برسید، ممکن است مجبور شوید که از دستگاه استرچ استفاده کنید.

هنگامی که به این سوالات پاسخ دادید، می توانید از انواع مختلف فیلم استرچ و همچنین انواع مختلف دستگاه های استرچ که برای بسته بندی پالت محصولات شما مناسب تر است، استفاده کنید.

اگر مطمئن نیستید که باز هم کدام فیلم مناسب کار شما است و یا باز هم تفاوت فیلم شیرینگ و فیلم استرچ، شما را گیچ کرد، می توانید با یکی از کارشناسان شیرینگ پک تماس بگیرید. آن ها فارغ از اینکه شما بخواهید از ما خرید کنید یا نه، می توانند به شما در انتخاب فیلم مناسب کمک کنند.

سخن پایانی

اگر شما دارای یک تولیدی بزرگ و یا حتی کوچک هستید، حتما از اهمیت بسته بندی محصولات به خوبی آگاهی دارید. بنابراین شما برای انجام یک بسته بندی شکیل و مناسب نیاز به دستگاه شیرینگ پک خواهید داشت.کارخانه شایان صنعت با بیش از نیم قرن است که اقدام به تولید با کیفیت ترین دستگاه شیرینگ کرده است.

 

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 9 =