دسته‌بندی نشده

کاربرد سیم ارت چیست؟

کاربرد سیم ارت

سیم ارت چیست و چگونه مانع از برق گرفتگی میشود؟

در برخی مواقع با دست بر روی سطح لوازم آشپزخانه مثل : لباسشویی و یا یخچال و حتی در دستگاه های صنعتی مانند شیرینگ پک ، احساس لرزش و برق گرفتگی ضعیفی داشته باشید و ندانید منبع این برق گرفتگی از کجاست ، دلیل این است ، زمانی که سیم‌های فاز و یا سیم نول به طریقی به بدنه دستگاه اتصال یابند و مدار الکتریکی دچار نشتی جریان برق شود، آنگاه با دست زدن به آن دچار برق گرفتگی خواهیم شد. حال سیم ارت با انتقال نشتی جریان، به زمین از برق گرفتگی، خرابی دستگاه بر اثر بار الکتریکی زیاد شده و از آتش سوزی و اتصالی دستگاه جلوگیری می‌کند.

 

سیم ارت فقط به معنای اتصال به زمین است ؟

در این مورد باید بدانید که هرجا حرف از اتصال به زمین در مورد دستگاه های الکترونیکی بوده باشد، الزاما به این معنی نیست که باید یک سیم از دستگاه به زمین متصل شود. وقتی یک دستگاه الکترونیکی را می خواهیم روشن کنیم نیازمند برق منفی و مثبت هستیم. برق مثبت همان سیمی است که دارای ولتاژ و آمپر است و به ورودی مدار متصل می شود، در مقابل سیم منفی دارای هیچ نوع برقی نیست و به خروجی مدار (خروجی برق) متصل می شود تا برق از مثبت به منفی برود، که در این صورت دستگاه برقی می تواند کار کند؛ چرا که باید برق جریان پیدا کند و بدون اتصال سیم منفی جریان برق برقرار نمی شود. به سیم منفی هم در واقع سیم اتصال به زمین یا همان سیم ارت گفته می شود و همین توضیحات مشخص می کند که چرا باید از سیم و کابل استفاده شود.

حتما بخوانید!!
دستگاه شیرینگ کابینی

 

تفاوت سیم ارت و نول

سیم نول با سیم ارت متفاوت است. در اینجا با مثال پریزهای برق ادامه مطلب را توضیح می دهیم. اگر دقت کرده باشید پریزهای برق امروزی دارای ۳ سوراخ برای اتصال دوشاخه می باشند و خود دوشاخه های دستگاه های برق نیز سه عدد جک اتصال دارند. خب یکی از سوراخ های پریز فاز است که دارای برق می باشد، دیگری نول بوده که همان منفی است و سوراخ سوم در پریز همان اتصال ارت می باشد.

 

کاربرد سیم ارت

کاربرد سیم ارت یا سیم اتصال به زمین این است که نشتی جریان برق تحت تاثیر عوامل زیادی مانند پوسیدگی سطح عایق، ضربه، له شدگی، لخت بودن قسمتی از رسانا، رطوبت، گرد و غبار و… ممکن است، بوجود آید. حال اگر این نشتی جریان برق به سطح بیرونی وسایل الکتریکی منتقل شود، ما به محض دست زدن به آن‌ها، دچار برق گرفتگی خواهیم شد. از سیم ارت برای حل اینگونه مشکلات استفاده می شود.

  • جلوگیری از افزایش الکتریسیته ساکن
  • بالا بردن ایمنی و محافظت افراد یا دستگاه‌ها
  • محافظت از افراد در برابر برق گرفتگی و آتش سوزی
  • جلوگیری از آسیب دیدن عایق‌های مدار در اثر افزایش ولتاژ

 

سیم ارت در چه تجهیزاتی استفاده میشود ؟

تمام تجهیزاتی که دارای جریان الکتریکی می‌باشند، ممکن است که دچار نشتی جریان برق شوند.

  • سیم ارت ماشین لباسشویی
  • سیم ارت یخچال
  • دستگاه شیرینگ پک
  • سیم ارت در پریز
  • سیم ارت خودرو

ارت (Earth) به معنای زمین است و مقصود از سیم ارت، سیمی است که به زمین متصل می شود. این سیم از مهم ترین موارد ایمنی در صنایع برق محسوب می شود که خطرات ناشی از برق گرفتگی را کاهش می دهد. در سیم ارت هیچ جریان برقی وجود ندارد و تنها در زمان نشتی جریان برق را به زمین انتقال می دهد.

حتما بخوانید!!
لیبل شیرینگ چیست؟

بنابراین می توان گفت وظیفه اصلی سیستم ارتینگ در هر دستگاه و مداری انتقال الکتریسیته به زمین است. بدین منظور اگر از بدنه هر وسیله برقی خانگی و صنعتی یک رشته سیم اتصال به زمین اتصال دهیم یک سیستم ارتینگ در مدار ساخته ایم.

می توان گفت اصلی ترین کاری که یک سیستم ارتینگ در مدار برق دستگاه انجام می دهد، کوتاه کردن مسیر حرکت الکترون تا زمین است . این کار برای این است که وقتی فردی به بدنه وسیله برقی دست زد الکترون ها به جای عبور از بدن شخص از سیم ارت عبور کرده و در زمین تخلیه شوند.

 

کاربرد سیم ارت در دستگاه شیرینگ پک

دستگاه شیرینگ پک را نظر بگیرید. زمانی که سیم‌ فاز یا سیم نول به بدنه دستگاه اتصال یابد و مدار الکتریکی دچار نشتی جریان برق شود، آنگاه با دست زدن به بدنه فلزی آن آن دچار برق گرفتگی خواهیم شد. در اینجا سیم ارت با انتقال این نشتی به زمین از برق گرفتگی، آتش سوزی و اتصالی دستگاه جلوگیری خواهد کرد. معمولا در تابلو برق دستگاه شیرینگ پک سیم ارت تعبیه می شود. البته در صورت نبود این امکان می توان با پیچ کردن یک سیم قوی از پایه های دستگاه و اتصال آن به زمین یا چاه ارت این امکان را فراهم آورد.

چاه ارت حفره ای عمیق در ته زمین است. دقیقا جایی که خاک به رطوبت نسبی رسیده باشد. درون چاه ارت یک صفحه مسی وجود دارد که توسط سیم مسی به صفحه جوش خورده است. اطراف صفحه نیز با مواد بنتونیت پوشانده شده و سیم مسی به بیرون چاه هدایت شده است. بنتونیت نوعی رس ریزدانه است. سیم مسی از این ناحیه به تمام دستگاه‌های الکتریکی متصل خواهد شد.

حتما بخوانید!!
عوامل موثر در بسته بندی شیرینگ

در سیم ارت هیچگونه جریان الکتریکی ای وجود ندارد. یعنی این کابل حامل جریان های الکتریسیته نیست، این سیم برای جلوگیری از برق گرفتگی استفاده می شود و در صورت نشتی جریان الکتریکی اجسام رسانا، آن را به زمین انتقال می دهد.

 

چطور یک سیستم ارتینگ ایجاد کنیم؟

سیستم ارتینگ از یک چاه ارت و یک سیم ارت تشکیل شده است. کارکرد اصلی آن انتقال جریان الکتریکی به زمین است. برای نصب آن باید بدنه دستگاه برقی یا هر نوع مصرف کننده برقی از جمله (دستگاه شیرینگ پک) را به وسیله یک رشته سیم به سیم ارت وصل کنید. طرف دیگر سیم ارت هم به به چاه ارت و یا سیستم لوله‌کشی آب خانه متصل می‌شود.

 

کار را به متخصص بسپارید

تا به اینجا همه می‌دانید که کاربرد سیم ارت چیست؟ و اینکه سیم ارت به چه دلیل استفاده می شود؟ در این مقاله سعی کردیم که کاربرد سیم ارت و سیستم ارتینگ را به زبان ساده برایتان توضیح دهیم. اما اگر به دنبال آموزش نصب سیم ارت و یا نحوه اتصال سیم ارت دستگاه شیرینگ پک و یا ماشین لباسشویی می‌گردید، احتمالا تخصص لازم برای پیاده سازی سیستم ارتینگ را ندارید. پس پیشنهاد می‌کنیم که حتما یک متخصص حرفه‌ای را پیدا کنید و از او مشاوره بگیرید.

 

 

 

4.4/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 3 =